دکتر رضا همتی | جراح و متخصص چشم ، فوق تخصص قرنیه

  • 02122299054

جراحی آب‌مروارید

جراحی آب‌مروارید

هر آنچه باید در مورد جراحی آب‌مروارید بدانید

جراحی آب‌مروارید گاهی بعد از سن 50 سالگی برای افراد به یک نیاز تبدیل میگردد , امکان دارد که بیشتر ما از دکترمان بشنویم که “آب مروارید داری” و آنگاه است که به این عمل نیاز خواهیم داشت.

آب مروارید, کدر شدن عدسی داخل چشم است که باعث می‌شود, دید کاهش پیدا کند, که نتوان آن را با عینک,لنز‌های تماسی یا جراحی انکساری قرنیه چشم مثل لیزیک برطرف کرد.

همانطورکه آب‌مروارید ممکن است ترسناک به نظر برسد, جراحی مدرن در زمینه آب‌مروارید چشم معمولا قادر است,از دست رفتن دید را ترمیم کند و معمولا وابستگی شما به عینک را کاهش دهد.

آب مروارید, کدرشدن عدسی داخل چشم است که باعث می‌شود دید کاهش پیدا کند

بیشتر آب‌مروارید‌ها به افزایش سن مربوط می‌شود و در میان افراد کهنسال آمریکایی رایج می‌باشد. در واقع,طبق آمار موسسه ملی چشم (NEI) , 68.3 درصد از آمریکایی‌ها که 80 سال یا بیشتر داشته‌اند, در سال 2010 مبتلا به آب‌مروارید بودند.

شیوع آب‌مروارید در آمریکا به دلیل بالا‌رفتن جمعیت کهنسال, انتظار می‌رود به طور چشمگیری افزایش داشته باشد. در سال 2010 تقریبا 24.4 میلیون آمریکایی, مبتلا به آب‌مروارید بودند و طبق برآورد (NEI) ,این تعداد تا سال 2050 تا 50.2 میلیون نفر خواهد رسید.

خوشبختانه,امروزه جراحی مدرن آب‌مروارید یکی از امن‌ترین و موثرترین روند جراحی انجام‌شده می‌باشد.

بیش از 3 میلیون جراحی آب‌مروارید هر ساله در آمریکا انجام می‌شود که تعداد بالایی از آنها با نتیجه بسیار موفقی همراه بوده است.

جراحی آب‌مروارید

اصول جراحی آب‌مروارید

در جراحی آب‌مروارید, عدسی درون چشمتان که کدر شده جدا و یک لنز مصنوعی (لنز درون قرنیه ای یا IOL) جایگزین آن می‌شود تا دید را بهبود ببخشد.

این مرحله اغلب به صورت سرپایی انجام می‌شود و نیازی نیست تا یک شب در بیمارستان یا دیگر اتاق‌های مراقبتی بستری شوید.

در بیشتر عمل‌های آب‌مروارید مدرن, از یک وسیله با فرکانس بالا استفاده می‌شود که عدسی کدر را می‌شکند تا به بخش‌های کوچک تبدیل شود و سپس با روش مکش آرام از چشم خارج می‌شود.

این عمل را که به آن نرم‌کردن عدسی چشم یا روش جراحی فیکو می‌گویند, می‌تواند با شکاف‌های کوچکتری نسبت به روش‌های جراحی گذشته برای جدا‌کردن آب‌مروارید استفاده شود و روند بهبود آن سریعتر شده و خطر عواقب جراحی آب‌مروارید,مثل تفکیک شبکیه‌ای نیز کاهش یافته است.

بعد از برداشتن تمام باقی‌مانده‌های کدر عدسی چشم, جراحان لنزی درون چشم که پشت عنبیه و مردمک چشم, یعنی در همان نقطه عدسی چشم, قرار می‌دهند. (در موارد خاص یک IOL می‌تواند در جلوی عنبیه و مردمک قرار بگیرد, اما این به ندرت اتفاق می‌افتد).

جراحان سپس عمل برداشتن آب‌مروارید را تکمیل و مرحله جایگزینی IOL را با شکافی ریز در چشم ( بخیه در صورت نیاز انجام می‌گیرد) پیش می‌برند و سپری محافظتی بر روی چشم قرار می‌دهند تا از آن در روزهای اول بعد از عمل,محافظت کند.

دیدگاه خود را بنویسید