دکتر رضا همتی | جراح و متخصص چشم ، فوق تخصص قرنیه

  • 02122299054

جراحی لیزیک ، باید ها و نباید ها

جراحی لیزیک ، باید ها و نباید ها

چرا جراحی لیزیک ؟ درباره بایدها و نبایدهای قبل و بعد از عمل بیشتر بدانیم.

اين روزها جراحی لیزیک چشم در جامعه و در بين افرادي كه از عينك استفاده مي‌كنند به شدت افزايش پيدا كرده است. در حال حاضر بسياري از جوانان به ويژه دختران جوان براي استفاده نكردن از عينك براي انجام اين عمل اقدام مي‌كنند. عده‌اي از متخصصان انجام اين عمل را به دليل عوارض جانبي آن رد مي‌كنند و عده‌اي ديگر ليزيك را روش مطمئن و موثري براي درمان عيوب انكساري چشم مي‌دانند، براي بررسي بايدها و نبايدهاي اين عمل جراحي و مسائل پيرامون آن با ما همراه شوید و این مقاله را مطالعه نمایید.

حدود 80 درصد افرادي كه عمل جراحي را انجام مي‌دهند دچار نزديك‌بيني هستند يعني نزديك را به راحتي مي‌بينند و ديد دور آن‌ها مشكل دارد و پس از عمل، ديد دور آن‌ها واضح مي‌شود و 10 تا 15 درصد اين افراد آستيگماتيسم داشته و حدود 5 درصد هم مشكل دوربيني دارند. پس شخصي كه مورد جراحی لیزیک قرار مي‌گيرد بايد ديد در چه سني قرار دارد. به‌طور مثال يك فرد 24 ساله را كه عمل مي‌كنيم و عيب انكساري او در حدود درجه 3 است ما اين عيب را پس از عمل به صفر مي‌رسانيم و ديد فرد طبيعي مي‌شود و زماني كه اين فرد به سن بالاتر مي‌رسد مثل ساير افراد عادي براي مطالعه نياز به استفاده از عينك مطالعه دارد و اين مسئله ربطي به عمل او ندارد.

جراحی لیزیک

اين افراد نبايد ليزيك كنند

بعضي از افراد را نمي‌توان عمل كرد؛ افرادي كه قرنيه نازك دارند يا مستعد قوز قرنيه هستند و افرادي كه بيماري‌هايي دارند كه باعث نابودي نسج مي‌شود مثل كساني كه بيماري آرتريت روماتوئيد يا بيماري‌هاي كلاژن دارند و اشخاصي كه بيماري‌هاي روماتيسمي دارند، درواقع بيماري‌هايي كه سيستم ايمني بدن را مختل مي‌كند.

افراد ديابتي هم باتوجه به اين‌كه قندشان در چه حدي باشد و اگر نوع شديد آن باشد توصيه مي‌شود اين اعمال را انجام ندهند و دسته ديگر كه عمل روي آن‌ها صورت نمي‌گيرد افرادي هستند كه گلوگوم (آب سياه) دارند زيرا در طي عمل براي گرفتن فشار چشم اين افراد دچار مشكل مي‌شوند، همچنين فرد نبايد مبتلا به آب مرواريد و بيماري‌هايي كه شبكيه را درگير مي‌كند، باشد.

در دوران شيردهي جراحی لیزیک منعي ندارد ولي هنگامي كه فرد باردار است توصيه مي‌شود اين عمل را انجام ندهد زيرا عيوب انكساري چشم در اين دوران تغيير مي‌كند، به طور مثال اگر فرد نزديك‌بين است ممكن است شماره نزديك‌بيني‌اش بالاتر رود، بنابراين بهتر است اين عمل صورت نگيرد البته ليزر هيچ ضرري براي خانم باردار ندارد و 2 تا 3 ماه بعد از بارداري زمان مناسبي براي انجام عمل است

خطر وجود دارد، اما بسيار كم

تقريبا تمام عمل‌هاي جراحي خطرات خاص خود را دارد يعني هيچ عملي نيست كه خطر به همراه نداشته باشد منتهي اين گونه عمل‌هاي جراحي ميزان خطرات به نسبت كمتري دارند گاهي ممكن است شماره چشم 25 صدم درصد كمتر شود يا همين مقدار بيشتر شود يا طي عمل مشكلاتي جزئي به لحاظ تغيير در سطح قرنيه به وجود بيايد ولي خوشبختانه عوارض اين عمل نسبت به گذشته كمتر شده، سابق بر اين در روش ليزيك كه مجبور به تهيه فلپ بوديم خود همان فلپ عوارضي داشت ولي دستگاه‌هاي جديدي كه امروز مورد استفاده قرار مي‌گيرند عوارض عمل را به حداقل رسانده‌اند.  عارضه ديگري كه پس از عمل ممكن است رخ دهد به دليل تراشي كه به وسيله ليزر داده مي‌شود سطح قرنيه لخت مي‌شود بنابراين 4 تا 5 روز طول مي‌كشد سطح قرنيه مجدد پوشش داده شود و در اين زمان در معرض آلودگي‌هاي محيطي كه از هواي آلوده يا دستان آلوده منتقل مي‌شوند قرار مي‌گيرد.

 

عينك آفتابي و حمام نكردن

دوره نقاهت اعمال انكساري چشم در روش‌هاي مختلف فرق مي‌كند، اگر به روش PRK باشد حدودا يك هفته استراحت كافي است و فرد مي‌تواند روال عادي زندگي خود را طي كند. بسته به نوع عمل جراحي مراقبت‌هاي پس از آن توصيه مي‌شود به‌طور مثال اگر عمل PRK باشد معمولا 2 تا 3 روز به فرد توصيه مي‌شود از عينك آفتابي استفاده كند و در محيط‌هاي كمتر نوراني قرار گيرد و بيشتر حالت استراحت داشته و 2 تا 3 روز پس از عمل هم نبايد استحمام داشته باشد.

 

آنچه شما خواسته‌ايد

جراحی لیزیک در همه جاي جهان طرفدار دارد و مورد استفاده قرار مي‌گيرد؛ در كشور آمريكا بين 800 هزار تا يك ميليون و 200 هزار نفر عمل ليزيك را انجام داده‌اند و در ژاپن هم طبق آخرين آمار چيزي حدود 240 هزار عمل جراحي تنها در يكي از كلينيك‌هاي اين كشور انجام شده است و اين نشان مي‌دهد اين عمل مورد تائيد و استفاده در تمام جهان است كه نتايج مثبتي به همراه داشته.  با انجام اين عمل‌ها نمي‌توانيم تمام انتظارات فرد را جوابگو باشيم و تمام اين ماجرا برمي‌گردد به انتخاب درست فردي كه مي‌خواهيم او را عمل كنيم؛ ابتدا بايد ديد شماره چشم فرد درچه حدي است و در چه سني قرار دارد و از عمل چه انتظاري دارد آيا صرفا به دليل زيبايي و كنار گذاشتن عينك قصد انجام عمل را دارد يا خير، البته نكته‌اي كه حائز اهميت است اين است كه سابق براين انتظارات فرد درحد كمي قابل برآورده شدن بود ولي با طراحي سيستم‌هاي جديدي كه مرتبا در حال تعويض است پزشكان توانسته‌اند نيازهاي افراد را تا حد بالايي نسبت به گذشته برآورده كنند.

لطفا چشم‌تان را سفيد نكنيد

به سبب نعمتي كه خداوند در چشم قرار داده و آن هم اشك است  براي تميز نگه داشتن چشم توصيه‌اي براي مصرف قطره‌هاي چشمي و انجام روش‌هاي ديگر نيست،‌ تنها استفاده از عينك‌هاي آفتابي مناسب كه پولاريزه و آنتي يووي هستند كه اشعه ماوراي‌بنفش را جذب كرده و از صدمه به قرنيه چشم جلوگيري مي‌كنند توصيه مي‌شود و اخيرا خانم‌ها از قطره‌هاي چشمي براي شفافيت و آبدار شدن سفيده چشم استفاده مي‌كنند كه آن را رد مي‌كنيم و استفاده از قطره براي اين منظور صحيح نيست البته در روزهايي كه هوا آلوده‌تر است يا محيطي كه وارد آن مي‌شويم گرد و خاك دارد و چشم‌ها قرمز مي‌شود؛ استفاده از قطره نفازولين و نظير آن ضرر چنداني ندارد البته اگر در حد كم مصرف شود.

شست‌و‌شوي چشم با آبليمو يا چاي توصيه نمي‌شود مگر در مواردي كه فرد دچار خشكي چشم باشد كه توصيه‌ ما به آن‌ها استفاده از قطره‌هاي اشك مصنوعي كه كاربردي شبيه اشك چشم دارند است نه استفاده از چاي يا آب‌ليمو كه هم مي‌تواند حساسيت ايجاد كند و هم مي‌تواند آلوده و عفوني باشد و مشكلات عفوني را رقم بزند.

 

منبع: برترین ها

 

برچسب ها :

دیدگاه در"جراحی لیزیک ، باید ها و نباید ها"

  1. tima

    بسیار مطلب جالبی بود. با تشکر

دیدگاه خود را بنویسید