دکتر رضا همتی | جراح و متخصص چشم ، فوق تخصص قرنیه

  • 02122299054

دوران بهبودی عمل آب مروارید

دوران بهبودی عمل آب مروارید

دوران بهبودی عمل آب‌مروارید

یک عمل نه‌چندان سخت و پیچیده آب‌مروارید عموما حدود 15 دقیقه طول می‌کشد. البته جدا از مقدارزمانی که برای بودن در مرکز جراحی لازم است, تا شما را برای قبل از عمل جراحی آماده کنند,(گشادکردن مردمک چشم- اجرای مراقبت‌های پزشکی قبل از عمل) که در حدود 90 دقیقه و یا بیشتر است و بعنوان مراحل پایانی- ارزیابی عمل جراحی و دستورالعمل‌های اجرایی برای شما در راستای بهبود بعد از عمل جراحی, که شما بعد از ترک آنجا لازم است انجام دهید)

باید کسی را داشته باشید که شما را بعد از عمل آب‌مروارید به خانه برساند. بهیچ وجه رانندگی نکنید, تا زمانیکه دکتر چشمتان را روز بعد از عمل ملاقات کنید و او بینایی شما را آزمایش کند وتایید کند که می‌توانید اینکار را انجام دهید و رانندگی برای شما خطر ندارد.

قطره‌های چشمی برای شما تجویز خواهد شد که تا چند هفته بعد از عمل, روزی چندبار استفاده خواهد شد. همچنین شما باید تاچندهفتهبعدازعمل,در زمان خوابیدن و یا چرت‌زدن, از پوشش‌های مخصوص و محافظ چشم استفاده کنید. برای محافظت از چشم‌هایتان در برابر نور خورشید و یا هر منبع نوری, به شما یک جفت عینک مخصوص بعد از جراحی داده خواهد شد که تا زمان بهبود چشم‌هایتان, از آن محافظت می‌کند.

همچنین, اگر شما بیهوش شده باشید, در مراحل مختلف بعد از عمل جراحی آب‌مروارید به کسی نیاز دارید تا شما را همراهی کند. قبل از عمل جراحی و شروع پروسه آن, حتما به این موضوع رسیدگی کنید تا برای روز جراحی آماده باشید.

عمل آب مروارید

 

 

در طول روزها و یا هفته‌های اول بعد از عمل جراحی, همانطور که چشم شما در حال بهبود است, ممکن است قرمزی چشم و یا تاری دید پیدا کنید, که کاملا طبیعی است.

در طول هفته‌های اول بعد از عمل جراحی, برای بهبودی خود از کارهای زیر باید دوری کنید:

*فعالیت‌های شدید و پرهیجان و وزنه‌برداری سنگین (بالای 25 پوند ممنوع است)

* خم‌شدن, فعالیت‌های ورزشی و کارهایی از این قبیل که ممکن است در دوران بهبودی,به چشم‌هایتان فشار وارد کند.

*آبی که به چشمانتان پاشیده شود و می‌تواند موجب عفونت شود. در هنگام شستشو و حمام‌کردن, چشم‌هایتان را بسته نگه‌دارید. همچنین از رفتن به استخر و وان‌های شلوغ تا حداقل دو هفته خودداری کنید.

*از هر فعالیتی که چشمهایتان را در معرض آلودگی,دود, کثیفی و یا عفونت‌های دیگر قرار می‌دهد, دوری کنید.

جراح آب‌مروارید شما ممکن است بسته به نیازها و الزامات شخصی شما و نتیجه فرایند عمل, دستورات و پیشنهاداتی مازاد در جهت بهبودی بعد از عمل,به شما بدهد. اگر شما بعد از عمل جراحی آب‌مروارید هرگونه سوالی داشتید, می‌توانید با پزشک چشم خود در تماس باشید و از او کمک بگیرید.

اگر شما نیاز به عمل آب‌مروارید در هر دو چشمتان دارید, جراح شما معمولا به شما پیشنهاد خواهد داد,بین یک تا سه هفته میان آنها فاصله قرار دهید, در نتیجه پیش از آنکه عمل جراحی دومتان انجام شود, چشم اول شما بطور موثری بهبود می‌یابد و شما بینایی خوبی در آن چشم خواهید داشت.

 

دیدگاه خود را بنویسید