دکتر رضا همتی | جراح و متخصص چشم ، فوق تخصص قرنیه

  • 02122299054

عینک‌های سازگار با تابستان

عینک‌های سازگار با تابستان

فاکتور‌های عینک مناسب تابستان

تابش نور خورشید در تابستان بیشتر از سایر فصل‌های سال است و به همین دلیل افراد بیشتر در معرض آسیب‌های چشمی قرار می‌گیرند. در این زمینه با دکتر پرویز زرین‌بخش، جراح و متخصص چشم و رئیس مرکز تحقیقات لنز و اپتیک ایران گفت‌وگو کرده‌ایم.

با توجه به اینکه در تابستان شدت و زاویه تابش نور خورشید زیاد می‌شود برای محافظت از چشم‌ها چه کار‌هایی باید انجام داد؟ علاوه بر شدت و جهت تابش مسئله خشکی هوا هم یکی از مواردی است که باید به آن توجه داشت.

در میانه روز که خورشید عمود می‌تابد و بازتابش آن از زمین کمتر است میزان آسیب وارده به چشم کاهش می‌یابد به‌ویژه اگر مستقیم به خورشید نگاه نکنیم. ۹ تا ۱۱ صبح و ۳ بعدازظهر به بعد در تابستان زاویه تابش دارای شیب بیشتری است و بنابراین بازتابش نور از زمین به چشم شدیدتر می‌شود. چشم پزشکان معتقدند قیمت عینک آفتابی نشان دهنده میزان حفاظت آن در برابر اشعه ماورای بنفش نیست.

عینک‌های سازگار با تابستان

بنابراین نیاز به عینک‌های آفتابی بیشتر می‌شود. چرا که اشعه ماورای‌بنفش نور خورشید می‌تواند به اجزای چشم مانند قرنیه، عدسی و مرکز دید صدمه بزند. آیا استفاده از هر نوع عینک آفتابی‌ای مفید است؟ مردمک چشم با استفاده از عینک‌های آفتابی باز می‌شود و در کسانی که از عینک‌های آفتابی غیراستاندارد استفاده می‌کنند که فاقد توانایی فیلتر اشعه ماورای بنفش است این گشودگی باعث می‌شود میزان بیشتری از اشعه یو. وی وارد چشم شود در نتیجه آسیب‌های بیشتری به چشم وارد می‌شود؛ بنابراین استفاده از این نوع عینک‌های آفتابی خطرناک است.

چه کسانی باید از عینک‌های آفتابی‌ای استفاده کنند؟ هم اشعه یو. وی و هم خشکی هوا باعث خشکی قرنیه چشم و در نتیجه باعث التهاب و قرمزی چشم می‌شود و افرادی که در معرض تابش یو وی بیشتری هستند مانند کسانی که اسکی یا شنا می‌کنند یا آفتاب می‌گیرند و کشاورزان از عینک‌های آفتابی استفاده کنند که یو وی را فیلتر می‌کند.

عوارض اشعه یو. وی برای انسان چیست؟

ایجاد ناخنک، تحریک و خشکی چشم که باعث سردرد می‌شود. کسانی که عمل جراحی لیزیک و آب‌مروارید کرده‌اند ازخشکی چشم بیشتر اذیت می‌شوند.

تابش آفتاب بیش از حد و شدید برای کودکان چه مضراتی دارد؟ در بعضی کشور‌ها مانند استرالیا استفاده از عینک آفتابی در مهد‌کودک‌ها برای کودکان را اجباری کرده‌اند؛ باید کودکان هم استفاده کنند فقط باید توجه داشت که تابش یو. وی را فیلتر کند و به‌گونه‌ای نباشد که به اجزای صورت کودک مانند بینی که در حال رشد است آسیب وارد کند و باعث تغییر شکل آن شود.
عینک مناسب تابستان
* لنز (شیشه) عینک تا ۹۹ درصد و یا ۱۰۰ درصد جلوی عبور اشعه ماورای بنفش نوع A. و B. را می‌گیرد

و برای نوزادان چطور؟ باید چشمان نوزادان در معرض آفتاب را با دستمالی پوشاند یا از کلاه‌هایی که در جلوی خود فیلتر دارند استفاده کرد. آیا در هنگام رانندگی هم باید از عینک دودی استفاده کرد؟ شیشه بیشتر ماشین‌ها اشعه یو. وی را فیلتر می‌کند؛ بنابراین در تابستان بهتر است شیشه ماشین بسته و از کولر جهت خنک کردن هوای داخل ماشین استفاده شود.

مهم‌ترین نکته در هنگام خرید عینک آفتابی چیست؟ عینک مناسب تابستان در هنگام خرید عینک باید توجه داشت که میزان فیلتر اشعه یو. وی چقدر است. در ضمن در حال حاضر عینک‌های طبی هم می‌توانند عینک مناسب تابستان دارای شیشه طبی- آفتابی باشند و هم شیشه‌ای که صرفا طبی باشد و همزمان یو. وی را فیلتر کند یعنی حتما لازم نیست که شیشه آفتابی باشد تا بتواند یو. وی را فیلتر کند.

بیشتر بدانید انتخاب یک عینک مناسب برای افتاب

یک عینک آفتابی بخرید که به طور کامل مانع عبور اشعه ماورای بنفش گردد. برچسب این عینک آفتابی باید دارای یکی و یا بیشتر از موارد زیر باشد:

* لنز (شیشه) عینک تا ۹۹ درصد و یا ۱۰۰ درصد جلوی عبور اشعه ماورای بنفش نوع A. و B. را می‌گیرد

* محافظت ۴۰۰ UV، یعنی اینکه این عینک جلوی عبور اشعه‌های نور خورشید تا ۴۰۰ نانومتر را می‌گیرد و نشان می‌دهد کوچک‌ترین اشعه‌ی ماورای بنفش هم به چشم نمی‌رسد.

۲- عینک آفتابی با رنگ درست بخرید.

شیشه عینک که جلوی عبور اشعه ماورای بنفش را می‌گیرد شفاف است، ولی شیشه تیره‌تر لزوما بهتر از شیشه روشن‌تر نیست. اما رنگ شیشه عینک آفتابی نقش مهمی در تشخیص رنگ‌ها دارد.

شیشه‌های با رنگ زرد و یا ته رنگ سرخ باعث می‌شوند تغییرات رنگ‌ها و نور‌ها را به سختی تشخیص دهید.

ولی شیشه‌های دودی، سبز و قهوه‌ای باعث می‌شوند در تشخیص رنگ‌ها کمتر دچار اشتباه شوید و برای رانندگی بهتر هستند.

دیدگاه خود را بنویسید