دکتر رضا همتی | جراح و متخصص چشم ، فوق تخصص قرنیه

  • 02122299054

۴۰ ساله شده اید؟ منتظر این بیماری باشید

۴۰ ساله شده اید؟ منتظر این بیماری باشید

پیر چشمی

با افزایش سن، عدسی چشم سفت شده و قدرت انعطاف آن کم می شود و قابلیت تطابق پذیری آن کاهش می‌یابد و فرد در دیدن اجسام نزدیک با مشکل رو به رو می‌شود و اجسام را تار و غیر واضح می‌بیند به این عارضه پیر چشمی می گویند.

در حالت طبیعی، عدسی با تغییر انحنا و قدرت تطابق پذیری خود ، باعث می شود که اجسام را در فاصله نزدیک به خوبی ببینیم اما کسی که دچار پیرچشمی شده برای دیدن اجسام نزدیک نیاز به عینک دارد و بدون استفاده از عینک در بسیاری از امور از جمله مطالعه کم توان است.

عارضه پیر چشمی معمولا برای همه اتفاق می افتد.

کسانی که دارای عیوب انکساری، دوربینی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم هستند به پیر چشمی مبتلا خواهند شد، البته پیرچشمی در افرادی که قبلاً مبتلا به نزدیک بینی بوده اند شدت و دردسر کمتری دارد زیرا نزدیک بینی تا اندازه ای پیر چشمی را خنثی می کند.

معمولاً افراد دوربین زودتر به پیرچشمی مبتلا خواهند شد.

مهدی مدرس‌زاده در ارتباط با پیرچشمی اظهار داشت: محققان تاکنون موفق نشده‌اند روش خوب و بدون عارضه‌ای را برای درمان پیرچشمی به دست آورد، ولی در واقع به طورکلی اکنون دو روش استفاده از لیزیک و تعبیه دیافراگم داخل قرنیه دو روش درمانی این مشکل است.

درمان جراحی پیرچشمی تاکنون چندان موفقیت‌آمیز نبوده و با وجود این، این اعمال جراحی در کشور در برخی از مراکز انجام می‌گیرد، البته تحت پوشش بیمه نبوده و هزینه آن زیاد است.

نشانه های پیرچشمی چیست؟

ـ احساس خستگی چشم وسردرد در هنگام انجام کار های که نیازمند دید نزدیک هستند مانند مطالعه، خیاطی و یا کار با رایانه
ـ عدم توانایی شخص در مطالعه و خواندن مطالب روزنامه و موبایل از فاصله نزدیک
ـ نیازمندی به نور مستقیم در هنگام مطالعه
ـ احساس سرگیجه در هنگام مطالعه

رئیس مرکز تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه بیش از یک میلیارد نفر در جهان مبتلا به پیرچشمی هستند گفت: از علائم عمده این بیماری این بوده که افراد نزدیک را نمی‌بینند.

وقتی سن انسان به حوالی ۴۰ سال می‌رسد کم کم ضعف در تطابق ظاهر می‌شود که نشانه‌های آن تار دیدن اشیای ریز نزدیک، عقب‌تر بودن کتاب یا اشیا برای بهتر دیدن آنها، خستگی و سر درد و بی‌حوصلگی هنگام مطالعه زیاد و طولانی است.

چه عواملی در ابتلا به پیر چشمی تاثیر گذار هستند؟

دوربینی

معمولاً افراد دوربین زود تر از دیگران به پیر چشمی مبتلا می شوند

جنسیت

پیر چشمی در زنان زودتر نمایان می شود و معمولاً سیاه پوستان در سنین پایین تری نسبت به سفید پوستان دچار پیر چشمی خواهند شد.

حرفه و شغل افراد

شغل افراد نیز به عنوان یک فاکتور مهم در ابتلا به پیر چشمی شناخته می‌شود مخصوصاً کسانی که در شغل خود، مدام با دید نزدیک سر وکار دارند.

بیماری های چشمی و بیماری های سیستمیک

بیماریهایی مانند دیابت، MSو … نیز در ابتلا به پیر چشمی تأثیر گذارند.

داروها

بسیاری از داروهای الکل دار، آنتی هیستامین ها و… بر میزان انعطاف پذیری عدسی ها تأثیر گذارند.

شرایط آب هوایی و جغرافیای زندگی

در مناطق گرم و قرارگیری مستمر با اشعه ماورا بنفش می تواند بروز پیر چشمی را زودتر از زمان طبیعی نمایان سازد.

عمدتا مشکل پیر چشم‌ها وابستگی به عینک است و این تنها برای مطالعه نیست. برای گرفتن شماره تلفن و یا خواندن یک پیامک و یا کار در آشپزخانه و… مواردی است که شخص پیر چشم نیاز به عینک دارد. عدم دسترسی به عینک و نیاز به برداشتن و گذاشتن مکرر و در مواردی نگاه کردن از بالای عینک، همیشه افراد پیر چشم را رنج می‌دهد.

روش های مرسوم درمان پیر چشمی

هرچند درمان قطعی برای پیرچشمی وجود ندارد اما می‌توان با توجه به شرایط وخصوصیات متفاوت هر شخص، از روشهای مختلف، دید بیمار را بهبود بخشید مانند:

عینک

همواره چشم پزشکان بر این باورند بهترین روش جهت بهبود بینایی برای مبتلایان به پیرچشمی استفاده از عینک است.

افرادی که قبل از ابتلا به پیرچشمی، دوربین یا نزدیک بین بوده اند، حال می‌بایست با ابتلا به پیر چشمی از دو عینک استفاده کنند یکی برای دیدن فاصله نزدیک ویکی برای مشاهده اجسام دور و معمولاً کسانی هم که قبل از چهل سالگی مبتلا به عیوب انکساری چشمی شده اند پس از ابتلا به پیر چشمی، صرفاً از یک عینک در هنگام مطالعه وانجام کار هایی که به دید نزدیک نیاز دارند استفاده خواهند کرد.

گاهی عینک هایی توسط چشم پزشک تجویز می‌شود که دوکانونی یا چند کانونی ( تدریجی یا پروگرسیو، Progressive ) هستند یعنی قسمت بالای عدسی عینک برای مشاهده اجسام دور و قسمت پایین عدسی عینک برای دیدن اجسام نزدیک استفاده می‌شود و بدین طریق دیگر شخص مجبور به استفاده از دو عینک نیست.

معمولاً هر چند سال یکبار بین ۲۵/۰ تا ۵/۰ نمره عینک افزایش می‌یابد لذا انجام معاینات منظم چشم پزشکی، طبق دستور چشم پزشک الزامی است، چرا که هدف از انجام اینگونه معاینات بهبود بینایی است.

لنزهای تماسی

گاهی اوقات در صورتیکه بیمار به جای استفاده از عینک خواستار لنزهای تماسی باشد انواع مختلفی از آن لنزها برای بیماران تجویز می شود.
لنز های تماسی چند کانونی برای اصلاح همزمان نزدیک بینی ودوربینی بصورتیکه بخش فوقانی جهت دید دور و بخش پایینی برای دید نزدیک مفید باشد ساخته می شوند.

نوعی دیگری از لنز ها وجود دارند که جهت اصلاح تک چشمی است یعنی یک لنز جهت دید دورتر و لنز دیگر جهت دید نزدیک به کار برده می شود و مغز به مرور زمان در بکارگیری یک چشم برای دید دور و از چشم دیگر برای دید نزدیک سازگار می‌شود البته استفاده از این نوع لنز به دلیل اشکالی که در دید سه بعدی بیمار ایجاد می کند کمتر استفاده می شود.

با گذشت زمان و بالارفتن نمره چشم، شما نیاز به مراجعه مجدد به چشم پزشک و تجویز یک لنز تماسی با شماره بالاتر خواهید داشت البته در برخی مواقع همزمان با تجویز لنزهای تماسی، ممکن است چشم پزشک عینکی را جهت مطالعه شما تجویز کند.

جراحی و لیزر

چنانچه نارضایتی بیمار در نتیجه استفاده عینک و لنزهای تماسی و در نتیجه تغییر مکرر نمره عینک، افزایش یابد انواع مختلفی از روش های جراحی و لیزر جهت اصلاح بینایی افراد مبتلا به پیر چشمی استفاده می شود.

دیدگاه خود را بنویسید