دکتر رضا همتی | جراح و متخصص چشم ، فوق تخصص قرنیه

  • 02122299054

چگونگی پیشگیری از قرمزی چشم هنگام شنا کردن

چگونگی پیشگیری از قرمزی چشم هنگام شنا کردن

اشک مصنوعی لایه‌ای روی قرنیه ایجاد می‌کند و به آن فرصت می‌دهد قرمزی چشم پس از شنا کردن در استخر التیام یابد.

کلر که برای ضد عفونی کردن و از بین بردن باکتری‌ها به آب استخر اضافه می‌شود به خودی خود مشکل ساز نیست، گفت: مشکل زمانی رخ می‌دهد که کلر در مجاورت نیتروژن یا آمونیاک موجود در آب قرار می‌گیرد و از ترکیب این مواد کلرامین تشکیل می‌شود.

علت اصلی قرمزی چشم کلرامین است. عروق سطحی روی سفیدی چشم بر اثر تماس با کلرامین ملتهب و چشم قرمز می‌شود. کلرامین لایه موقتی روی قرنیه ایجاد می‌کند که سبب التهاب، حساسیت، خشکی و قرمزی چشم می‌شود که به این وضعیت کراتیت می‌گویند.

اشک مصنوعی

بر خلاف اینکه بسیاری تصور می‌کنند درمان این وضعیت استفاده از قطره‌هایی است که قرمزی چشم را کم می‌کنند، درمان صحیح استفاده از ترکیباتی نظیر اشک مصنوعی است.

اشک مصنوعی لایه‌ای روی قرنیه ایجاد می‌کند و به آن فرصت می‌دهد التیام یابد. مکانیسم اثر ترکیباتی که قرمزی چشم را کم می‌کنند، منقبض کردن عروق خونی است و قطع این داروها سبب شدیدتر شدن مشکل می‌شود. اگر قرمزی و سوزش چشم شدید باشد یا به دفعات تکرار شود یک راه دیگر استفاده از عینک شنا است.

اغلب تصور می‌شود قرمزی چشم ناشی از زیاد بودن کلر آب استخر است، در حالی که واقعیت بر عکس این است و این مسئله اغلب ناشی از کم بودن کلر آب است. حتی بوی تندی که اغلب افراد تصور می‌کنند ناشی از زیاد بودن کلر است نیز به خاطر کم بودن کلر آب ایجاد می‌شود.

دلیل این مسئله این است که مولکول‌های آزاد کلر با نیتروژن و آمونیاک ترکیب می‌شوند و کلرامین ایجاد می‌کنند. افزایش کلر آب علاوه بر اینکه مانع رشد باکتری‌ها در آب استخر می‌شود، سبب شکسته شدن پیوندهای شیمیایی کلرامین و شکسته شدن مولکول‌های آن شده و مشکلات مربوطه را کاهش می‌دهد.

در صورتی که کلر آب کم باشد احتمال عفونت چشم ناشی از وجود باکتری‌ها در آب افزایش می‌یابد. عفونت چشمی علاوه بر قرمزی و التهاب با درد و ترشح همراه است. در صورتی که قرمزی بعد از شنا در استخر از حد یک التهاب خفیف فراتر رود و با ترشح همراه باشد، بهتر است به چشم پزشک مراجعه کنید.

بلافاصله پس از بیرون آمدن از آب دوش بگیرد. دوش گرفتن پس از شنا سبب می‌شود کلرامین از پوست، مو و چشم شما شسته شود. بلافاصله پس از شنا از قطره‌های اشک مصنوعی استفاده کنید و از عینک شنا استفاده کنید.

دیدگاه خود را بنویسید