دکتر رضا همتی | جراح و متخصص چشم ، فوق تخصص قرنیه

  • 02122299054

حساسیت به نور

حساسیت به نور

فوتوفوبی به معنای هراس یا گریز از نور است. فوتو فوبی را حساسیت به نور نیز می گویند. شخص مبتلا به فوتوفوبی نمی تواند نور و روشنایی را تحمل کند.اگرچه در بیشتر موارد، فتوفوبی خطری ندارد، اما گاهی اوقات نشان دهنده یک مشکل جدی تر است.

برخی افراد مبتلا به این عارضه در مقابل نور درخشان دچار ناراحتی چشمی می شود، در حالیکه برخی دیگر در مقابل هیچ نوع نور و روشنایی نمی توانند بایستند. منابع این نور و روشنایی عبارتند از: نور خورشید، نور لامپ مهتابی یا کم مصرف، نور لامپ های معمولی (زرد رنگ) و یا نور شمع یا آتش.

احتمالا برای شما هم پیش آمده که از یک جای تاریک وارد محیطی با نور طبیعی شوید و چشمانتان اذیت شود. این یک واکنش کاملا طبیعی است چون مدتی طول می‌کشد که چشم‌ها به نور عادت کنند، اما گاهی اوقات همین واکنش طبیعی طولانی‌‌تر می‌شود و بیماری چشمی ‌به نام «فوتوفوبی» یا همان حساسیت به نور ایجاد می‌کند.

حساسیت به نور

عوامل ایجاد حساسیت به نور

این حساسیت در بیشتر موارد موضوع چندان مهمی ‌نیست چون عوامل مختلفی مثل سرماخوردگی، آلرژی و سینوزیت، مصرف برخی داروها مثل آنتی‌بیوتیک، ورود گرد و غبار به داخل چشم‌ها و به دنبال آن تحریک اعصاب چشمی ‌باعث ارسال پیام چشم درد به مغز شده و حساسیت چشم‌ها به نور را به دنبال دارد. در همه این موارد با رفع مشکل ایجاد شده، حساسیت هم درمان خواهد شد.

حساسیت‌های چشمی،‌ علامتی از عیوب انکساری (نزدیک بینی ، دوربینی ، آستیگماتیسم)و عفونت‌های چشمی محسوب می‌شود طیف وسیعی از عفونت‌ها می‌تواند با حساسیت‌ به نور همراه شود که از جمله آن می‌توان به التهاب ملتحمه، خشکی شدید چشم و در مواردی زخم‌های قرنیه و حساسیت به لنز‌ تماسی اشاره کرد.

در صورتیکه حساسیت افراد به نور شدید با اشک همراه باشد در درجه اول باید از عینک آفتابی که استانداد UV (یووی) چهارصد دارد و کلاه‌های لبه دار استفاده کرد این نوع کلاه، اثر تحریک کنندگی پرتو خورشید را کاهش می‌دهد.

پیشگیری و درمان حساسیت نوری

قطعا در پیشگیری و کنترل این حساسیت، باید به بررسی عوامل سبب ساز آن توجه کرد، که در صورت نورگریزی ناشی از عفونت ها التهابات چشمی و یا خشکی چشم با درمان این ناهنجاری‌ها، حساسیت‌ به نور نیز بر طرف می‌گردد، درصورت نورگریزی به سبب مصرف برخی داروها با قطع مصرف‌،‌ این عارضه از بین می‌رود. افرادی که عملهای جراحی (اصلاح عیوب انکساری چشم مثل : لیزیک ،‌لازک) نیز داشته‌اند دچار این حساسیت می‌شوند که باید در روزهای اولیه جراحی تحت مراقبت قرار گیرند.

دیدگاه خود را بنویسید