دکتر رضا همتی | جراح و متخصص چشم ، فوق تخصص قرنیه

  • 02122299054

هشداری درباره عینک‌های آفتابی

هشداری درباره عینک‌های آفتابی

سولاریوم ” به مرکز حساس چشم و پوست صدمه می‌زند.

عینک آفتابی سبب باز شدن مردمک چشم می‌شود. بیشتر هم این اتفاق در عینک های تیره آفتابی می افتد حال در صورتیکه شیشه عینک‌های آفتابی قادر به جذب اشعه UV نباشد، این اشعه بیش از مواقعی که فرد عینک نمی‌زند، سبب آسیب به چشم می‌شود.

عینک‌های آفتابی با شیشه تیره و نیز عینک‌های آفتابی با شیشه آبی روشن بیش از دیگر عینک‌های آفتابی غیر استاندارد، سبب صدمه به چشم می‌شود که شایع ترین عارضه آن آب مروارید است استفاده از تخت‌های برنزه کننده (سولاریوم) نیز نه تنها پوست را پیر می‌کند که به مرکز حساس پوست و چشم نیز آسیب رسانده و سبب تاری دید می‌شود.

یافته‌های پژوهشی ثابت کردند که این پرتوها می‌تواند در همه افراد به چشم آسیب بزند و در بیمارانی که ماکولای (مرکز بینایی شبکیه) آنان آسیب دیده، این اشعه زیانبارتر است. همچنین از دیگر آثار این پرتوها التهاب و تحریک سطح قرنیه به صورت حاد است. تحریک ملتحمه و ایجاد خشکی چشم و بیماری ناخنک از دیگر آثار زیانبار پرتوهای فرابنفش است.

ز سوی دیگر این پرتوها می‌توانند در افرادی که جراحی لیزیک انجام دادند، باعث بروز کدورت قرنیه شوند. ابتلا به برخی سرطان‌های پوستی و ملتحمه چشم نیز ناشی از اثر اشعه فرابنفش هستند.

طی سال‌های اخیر در افرادی که مورد عمل جراحی آب مروارید چشم قرار گرفتند، پس از خروج عدسی چشم، عدسی‌هایی جایگزین می‌شود که چشم را در برابر پرتوهای مضر اشعه UV محافظت می‌کند.

عینک آفتابی

رای پیشگیری از رسیدن اشعه UV به چشم علاوه بر استفاده از عینک‌های آفتابی مناسب، کلاه لبه دار نیز توصیه می‌شود. همچنین افرادی که به تازگی هر گونه عمل چشم را انجام دادند نیز نیاز بیشتری نسبت به محافظت از چشمان خود در برابر پرتوهای UV دارند.

خوشبختانه هم اینک انواع لنزهای داخل چشمی و لنزهای تماسی با خاصیت مهار اشعه UV در دسترس است.

ضروری است، افراد در مکان‌هایی که اشعه UV به چشم آسیب وارد می‌کند، مانند سولاریوم، ساحل و دریا، صحرا، اسکی و در برابر نور مستقیم آفتاب از خود در برابر این اشعه محافظت کنند.

پرتوهای زیانبار اشعه UV در برخی فصل‌های سال مانند بهار و تابستان بیش از دیگر فصول است که این فصل‌ها چشم بیشتر نیاز به مراقبت در برابر این پرتوها را دارد.

از سوی دیگر طبق گزارش‌های اعلام شده از سوی نهادهای رسمی کشور طی سال‌های اخیر میزان اشعه UV در برخی مناطق کشور و در برخی فصل‌های سال، بالاتر از حد استاندارد گزارش شده که این امر لزوم محافظت از چشم در برابر این پرتوها را بیشتر می‌کند.

دیدگاه خود را بنویسید