دکتر رضا همتی | جراح و متخصص چشم ، فوق تخصص قرنیه

  • 02122299054

گلوکوما یا آب سیاه چیست؟

گلوکوما یا آب سیاه چیست؟

گلوکوما یا آب سیاه چیست؟
گلوکوما یا آب سیاه شرایطی است که باعث آسیب به عصب بینایی شده و به تدریج ضمن وخیم‌تر شدن سبب کاهش بینایی می‌شود. ایجاد آب سیاه عمدتاً با افزایش فشار داخل چشم در ارتباط است. عصب بینایی در انتقال تصاویر از چشم به مغز دخیل است لذا در صورت عدم درمان و پیشرفت آسیب ایجاد شده به عصب بینایی، آب سیاه در نهایت می‌تواند باعث نابینایی دائمی شود.

اکثر افراد مبتلا به آب سیاه هیچ علائم اولیه یا دردی ندارند. به همین دلیل آب سیاه معمولاً بدون شناسایی و پنهان گسترش پیدا می‌کند تا آنجا که آسیب ایجاد شده بر روی بینایی اثر بگذارد. این اثرات در مراحل پیشرفته بیماری می‌تواند شامل کاهش دید جانبی شود. لذا لازم است افراد بطور منظم به چشم پزشک مراجعه کرده تا وجود آب سیاه پیش از کاهش جدی بینایی، شناسایی شود. اگر فرد بالای ۴۰ سال بوده و در خانواده سابقه آب سیاه دارد بهتر است هر یک تا دو سال، به چشم پزشک مراجعه کند. همچنین اگر فرد مبتلا به دیابت یا سایر بیماری‌های چشمی است بهتر است در سال بیش از یک مرتبه توسط چشم پزشک ویزیت شود. البته علاوه بر افراد بالای ۴۰ سال، جوانان، کودکان و حتی نوزادان نیز می‌توانند دچار آب سیاه شوند. مصرف داروهای استروئیدی و وارد شدن جراحت به چشم نیز از دیگر فاکتورهایی است که ریسک ابتلا به آب سیاه را افزایش می‌دهند.

در نوعی از آب سیاه که عارضه به طور ناگهانی ایجاد می‌شود ممکن است علائمی مانند دید تار، مشاهده هاله در اطراف نور، درد و قرمزی چشم، تهوع و استفراغ مشاهده شود. در این صورت باید اورژانسی به پزشک مراجعه شود تا اقدامات اولیه برای پیشگیری از کاهش بینایی صورت گیرد.

برای تشخیص آب سیاه در کلینیک، متخصص فشار داخل چشم را اندازه می‌گیرد. فشار طبیعی چشم حدود ۲۱ میلیمتر جیوه است که نشان دهنده میزان فشاری است که به هر نقطه در چشم وارد می‌شود. لذا به عنوان مثال، اگر فشار اندازه‌گیری شده بیش از ۳۰ میلیمتر جیوه باشد، ریسک نابینایی ناشی از آب سیاه ۴۰ برابر بیشتر از کسی است که فشار چشم او ۱۵ میلیمتر جیوه است. همچنین متخصص ضمن معاینه چشم و عصب بینایی، در صورت وجود آب سیاه می‌تواند بوسیله تصویربرداری در زمان‌های مختلف، روند پیشرفت بیماری را تحت نظر بگیرد.

پیشگیری از آب سیاه
بر اساس تحقیقات انجام شده، ورزش و تمرین‌های فیزیکی می‌تواند در طولانی مدت به پایین نگه داشتن فشار چشم و حتی فشار خون کمک کند.

درمان آب سیاه
درمان آب سیاه بر حسب شدت بیماری با استفاده از دارو، لیزر یا جراحی انجام می‌شود. اولین درمان رایج استفاده از قطره‌هایی است که به کنترل فشار چشم کمک می‌کنند. از آنجا که آب سیاه بدون درد است لذا معمولاً افراد در مصرف قطره‌های تجویز شده دقت لازم را نمی‌کنند. به همین دلیل، شایع‌ترین علت نابینایی پس از ابتلا به آب سیاه عدم توجه و رعایت کامل نسخه تجویز شده است. حتی در صورتی که مصرف قطره باعث اذیت و ناراحتی می‌شود، پیش از مشورت با پزشک نباید خودسرانه مصرف آن را متوقف کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با جراحی گلوکوم( آب سیاه یا فشار چشم)  با مطب دکتر رضا همتی  تماس گرفته یا در بخش پرسش و پاسخ ، سوال خود را مطرح کنید .

برچسب ها :

دیدگاه در"گلوکوما یا آب سیاه چیست؟"

  1. مهمان

    سلام . مطلب خیلی مفیدی بود

  2. حسین

    بسیار عالی

دیدگاه خود را بنویسید