دکتر رضا همتی | جراح و متخصص چشم ، فوق تخصص قرنیه

  • 02122299054

آیا دیابت باعث ایجاد فشار داخل چشم می‌شود؟

آیا دیابت باعث ایجاد فشار داخل چشم می‌شود؟

دیابت یک بیماری سیستمیک پیچیده است که به علت ناتوانی بدن در تولید انسولین ایجاد می‌شود. انسولین هورمونی است که با اتصال به گلوکوز، آن را از گردش خون خارج کرده و در سلول‌های خاصی ذخیره می‌کند تا بعداً به صورت انرژی مصرف شود. یکی از مشکلات رایج در بیماران مبتلا به دیابت، ایجاد بیماری‌های چشمی است. از جمله این بیماری‌ها، آب سیاه یا گلوکوما، تخریب شبکیه چشم و آب مروارید است. افراد مبتلا به دیابت، دو برابر بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به گلوکوما هستند. دیابت یکی از علل افزایش فشار داخل چشم نیز محسوب می‌شود. علاوه بر دیابت عوامل دیگری مانند افزایش فشار خون، استرس، مصرف داروهای خاص، جراحات چشمی، مصرف سیگار و حتی بیماری‌های قلبی نیز می‌توانند باعث افزایش فشار داخل چشم شوند. فشار داخل چشم ناشی از عدم تعادل مایعی است که حفره خارجی چشم را احاطه کرده و به عملکرد صحیح قرنیه کمک می‌کند. چنانچه به هر دلیلی بدن بیش از اندازه مایع تولید کند یا بیش از حد آن را تخلیه کند، فشار داخل چشم افزایش می‌یابد.

اگر فشار داخل چشم بطور دائمی بالا باشد، در نهایت باعث آسیب به اعصاب چشم و ایجاد بیماری‌هایی مثل گلوکوما و نابینایی می‌شود.

یکی دیگر از اثرات دیابت، افزایش فشار خون است که خود می‌تواند منجر به افزایش فشار داخل چشم شود. دیابت و فشار خون می‌توانند اثرات یکدیگر را تشدید کنند. دیابت به سه طریق می‌تواند منجر به افزایش فشار خون شود:

کاهش توان کشسانی و انعطاف رگ‌ها
افزایش حجم مایع درون رگ
تغییر متابولیسم بدن و نحوه مدیریت انسولین
به طور کلی، از آنجا که عوارض چشمی دیابت بسیار رایج هستند لذا افراد مبتلا به دیابت باید بطور منظم (سالی یک بار) توسط متخصص چشم پزشک ویزیت شوند. همچنین خانم‌ها قبل از اقدام به بارداری و در طی بارداری نیز لازم است توسط چشم پزشک مورد بررسی قرار گیرند.

دکتر رضا همتی جراح و متخصص بیماری‌های چشم همواره با بهره‌گیری از روش‌های نوین و کارآمد ، بهترین خدمات را به بیماران خود ارائه می‌دهند.

 

همچنین برای تماس با مطب دکتر رضا همتی و کسب اطلاعات بیش‌تر روی این قسمت کلیک کنید.

برچسب ها :

دیدگاه خود را بنویسید