دکتر رضا همتی | جراح و متخصص چشم ، فوق تخصص قرنیه

  • 02122299054

آیا قوز قرنیه درمان قطعی دارد؟

آیا قوز قرنیه درمان قطعی دارد؟

درمان قوز قرنیه

قوز قرنیه به حالتی گفته می‌شود که قرنیه در اثر نازک شدن همانند یک مخروط به سمت بیرون رشد کند. در اثر این تغییر، نور ورودی به چشم به طور مناسب متمرکز نشده و این باعث تاری دید و در نتیجه اختلال در فعالیت‌های روزانه مانند مطالعه یا رانندگی می‌شود. قوز قرنیه معمولاً در اواخر نوجوانی ایجاد شده و به تدریج طی ده الی بیست سال شدیدتر می‌شود. دلایل ایجاد قوز قرنیه هنوز نامشخص است اما بنظر می‌رسد عامل ژنتیک نقش مهمی در ایجاد آن داشته باشد.

درمان قوز قرنیه به شدت عوارض آن بستگی دارد. تا زمانی که عوارض در حد متوسط هستند، اختلال ایجاد شده در بینایی بوسیله عینک قابل درمان است. با پیشرفت بیماری شاید نیاز به استفاده از لنزهای تماسی خاصی باشد که با فشار دادن قرنیه به اصلاح بینایی کمک می‌کند. از جمله درمان‌های دیگری که برای قوز قرنیه بکار می‌روند عبارتند از:

  • استفاده از Intacs: این ابزار یک وسیله منحنی شکل است که در قرنیه قرار داده می‌شود. Intacs به صاف کردن قوز ایجاد شده در قرنیه کمک کرده و به این طریق بینایی را اصلاح می‌کند.
  • استفاده از پیوندهای کلاژنی: در این روش متخصص بوسیله تابش نوعی لیزر در محدود امواج فرابنفش به تقویت بافت قرنیه می‌پردازد. این تابش به سفت شدن و نیز صاف ماندن سطح قرنیه کمک می‌کند و از ایجاد قوز قرنیه پیشگیری خواهد کرد.
  • پیوند قرنیه: در صورتی که شدت عوارض شدید باشد ممکن است نیاز به پیوند قرنیه باشد. در این حالت، تمام یا قسمتی از قرنیه که دچار بیماری است بوسیله یک قرنیه سالم جایگزین می‌شود.

در صورت ابتلا به قوز قرنیه باید تا حد ممکن از مالش چشم پرهیز کرد. این کار ضمن آسیب زدن به بافت قرنیه، مشکلات بینایی را تشدید می‌کند. در صورت خارش یا سوزش چشم، ضمن مشورت با متخصص ممکن است برای شما داروهای ضد آلرژی تجویز شود.

دکتر رضا همتی جراح و متخصص بیماری‌های چشم همواره با بهره‌گیری از روش‌های نوین و کارآمد بهترین خدمات را به بیماران خود ارائه می‌دهند. برای آنکه درباره خدمات دکتر میر محمد صادقی بیشتر بدانید  روی لینک آن کلیک کنید.

دیدگاه خود را بنویسید